شهداي روحاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
header
 
 
 
 
 • نور دیده امام (شهید سید مصطفی خمینی)  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • نور دیده امام

  روز شمار

  دوازدهمین روز ماه رجب  سال 1349 ه . ق مصادف با آذر سال 1309 ه . ش در شهر قم در محله‏ای نزدیک به کوچه عشقعلی که به آن «الوندیه‏» می‏گفتند دیده به جهان گشود .
  هفت‏سالگی دوران ابتدایی را در مدرسه موحدی قم آغاز کرد و این دوران را در مدارس باقریه و سنایی به پایان رسانید .
  در سال 1325 ه . ش به تحصیل علوم اسلامی روی آورد 
  تا 21سالگی در محضر استادانی چون : آیت الله صدوقی، آیت الله حائری، آیت‏الله سلطانی، آیت الله شیخ محمدجواد اصفهانی، دوره سطح را تمام کرد .
  در سال 1330 ه . ش، در حالی که مصطفی 21 سال داشت، به خاطر خلاقیت و استعداد فراوانش به درس خارج فقه مرجع بزرگ شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی بروجرودی رفت 
  پس از رحلت آن فقیه پرآوازه در حوزه درس فقه و اصول والد ماجدش و نیز آیت الله محقق داماد شرکت کرد و به موازات فراگیری علم اصول که شیوه استنباط منطقی احکام شریف را از قرآن و سنت‏به فراگیران می‏آموزد، برای پرورش ادراک نظری و غنا بخشیدن به ذهن و خرد خویش، در دایره مشتاقان حکمت نظری نشست و در آموختن الاسفار الاربعه ملاصدرا و کتاب شفای بوعلی سینا و دیگر کتب حکمی از محضر پرفیض صاحب نظرانی سترگ چون علامه سید ابوالحسن رفیعی قزوینی و علامه طباطبایی بهره برد
   به سن 30 سالگی نرسیده بود که جامع معقول و منقول بود .
  از آغاز نهضت امام خمینی در خرداد 1341 بعنوان یکی از افراد فعال نهضت وارد صحنه مبارزه شد .
    13  آبانماه 1343 پس از دستگیری و تبعید امام ایشان نیز دستگیر و راهی زندان قزل قلعه شد .
  در سال 1342 بعد از دستگیری امام در اثر هجوم وحشیانه به منزل ایشان یکی از فرزندانش را از دست داد.
     13  آبانماه 1343 در حمله مجدد به منزل ایشان فرزند خردسال دیگرش را دژخیمان شاه کشتند .  
   اول آبانماه 1356 ه. ش، برابر یا یکشنبه 10 ذیقعده 1397ه. ق. رخسار خویش را در نقاب خاک کشید .
  ساعت 10 صبح از نجف اشرف پیکرشان را به طرف کربلا بردند و در کنار آب فرات غسل دادند و ساعت 3 بعدازظهر همان روز پس از طواف در حرم حضرت امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع) مجددا به نجف اشرف برگرداندند .    
  دوم آبانماه 1356 در تمام مدت تشییع پیکر ایشان، بازار نجف اشرف تعطیل بود .
  پیکر ایشان را پس از طواف در حرم حضرت علی (ع) در جوار مقبره علامه حلی به خاک سپردند .

  عالمی گمنام
  عواملی موجب گردید تا این دانشمند جهان تشیع در هاله ای از گمنامی به سر برد و جوانب علمی و کمالات متنوع وی در حجاب و اختفا باقی بماند . حجاب معاصرت، نقش مؤثر وی در دوران اختناق رژیم پهلوی و نیز نور درخشان پدر بزرگوارش، از جمله دلایلی است که مصطفی را در عرصه های علمی کمتر از آنچه که بوده معرفی نموده است، به این موارد باید خصوصیت اخلاقی وی را افزود که به دلیل زهد و فروتنی، علاقه نداشت در مجامع به عنوان شخصیتی اندیشمند و صاحب نظر مطرح شود و مایل بود در محافل و مجالس عادی باشد .
  شهادت مظلومانه اش در سنین جوانی نیز این وضع را تشدید کرد .
  اما باید خاطر نشان ساخت که بعد علمی مصطفی به گونه ای بود که امام وی را امید آینده اسلام معرفی کرد و به همین دلیل رژیم طاغوت تاب تحمل چنین خورشید فروزانی را نیاورد . مصطفی در دوران عمر کوتاه اما با برکت خود، در میان علما و فضلای قم و تهران به دقت نظر، استعداد وافر و تیزهوشی مشهور بود، چنانکه از همان دوران جوانی، رشد و شکوفایی علمی ایشان مورد توجه خواص قرار گرفت .
  حاج آقا مصطفی در ادبیات عرب بسیار تبحر داشت و یکی از ادبای زمان خویش به شمار می رفت، اشعار شعرای معروف عرب را حفظ بود و در مجالس مطرح می کرد و نکات دقیق و ظریف ادبی آنها را که از نظر ادیبان عرب ناشناخته بود، بیان می نمود که موجب شگفتی و تحسین حضار می شد

  مباحث اصولی آن شهید سرشار از نقدهای منطقی است . او نشان داده که در این بحث ها اصرار داشته است تا همیشه نقادی کند، اما ایشان در عین اعتقاد به توسعه نقد، انتقادی بی جا و دور از عقل را روا نمی دید.
  برادرش مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی می گوید: «مراتب علمی ایشان بسیار در سطح بالا و روشن بود، در علم فقه و اصول، فلسفه، منطق، تفسیر، ادبیات، معانی و بیان و کلام متبحر و در اکثر آنها به مرتبه اجتهاد رسیده بود و خصوصا در زمینه فقه و اصول بسیار کار کرده و مباحث فلسفی را به خوبی تجزیه و تحلیل می کرد و حتی در زمانی که در قم بودند معروف به اجتهاد بودند .»
  آثار متعددی از این شهید بزرگوار به جای مانده است .

  آثار علمی و تقریرات شهید مصطفی خمینی

  تفسیر القرآن الکریم: شامل تفسیر سوره‏های حمد و بقره (آیات 1 - 46) که در چهار مجلد به اهتمام سید محمد سجادی چاپ شده است
   شرح زندگانی ائمه معصومین (ع) که تا شرح حال حضرت امام حسین (ع) به نگارش درآمده و ناتمام مانده است
  تحریرات فی الاصول شامل یک دوره علم اصول به سبک استدلالی و مفصل است
  کتاب اصول که نسبت‏به تحریرات فی الاصول خلاصه‏تر است
  تعلیقه‏ای بر عروة الوثقی
  مستند تحریرالوسیله  شرح کتاب فقهی و فتوایی امام خمینی
  کتاب البیع (یک دوره مباحث استدلالی بیع در سه جلد
  مکاسب محرمه  دو جلد در فقه استدلالی
  کتاب الاجاره که نسخه دست نویس آن در هنگام حمله عوامل ساواک به خانه‏اش در قم به غارت رفت
  کتابی در بحث نکاح و در موضوع فقه
  القواعد الرجالیه (در مباحث علم رجال)
  القواعد الفقهیه
  القواعد الحکمیه (درباره قواعد کلی فلسفی است) اما گویا مفقود گردیده است
  حاشیه بر الاسفار الاربعه
  حاشیه بر المبداء والمعار ملاصدرا
  رساله‏ای در بحث قضای صلوات
  رساله‏ای در بحث الخلل فی الصلوة
  الواجبات فی الصلاة
  الفوائد والعوائد
  کتاب الصوم (نیت و مفطرات)
  کتاب الطهارة
  دروس الاعلام ونقدها (نقل درس بزرگان نجف و نقد آن‏ها)
  حاشیه بر وسیلة النجاة آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی
  حاشیه بر خاتمه مستدرک مرحوم حاج میرزا حسین نوری

  تطبیق هیات جدید بر هیات نجوم اسلام

   

  ارادت به خاندان طهارت

  از ویژگی های حضرت امام، تسلط روحی ایشان بر جسم بود; در واقع بدن را در استخدام خویش گرفته بود . حاج آقا مصطفی هم در اثر تعلیم و تربیت آن حضرت، به چنین حالتی دست یافت و ضمن آنکه محو و فانی در حق گشته بود، در اظهار ارادت نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت سر از پای نمی شناخت و محبت نسبت به اولیای الهی را بر اثر معرفت و کسب کمالات به دست آورده بود . از وقتی که ایشان به نجف عزیمت نمود، یعنی از سال 1344 تا هنگام شهادت، هر سال پنج الی شش بار در مناسبت های زیارتی حضرت سیدالشهدا (ع) همچون زیارت عرفه، اربعین، رجب و شعبان، عاشقانه در آن گرمای طاقت فرسای عراق در تابستان و یا در سرمای سوزناک و خشک کویری نجف در زمستان با پای پیاده به کربلا می رفت و بنا به اظهارات حجة الاسلام والمسلمین محمد حسن رحیمیان در مواردی اتفاق می افتاد که کف پای وی تاول هایی می زد که خونابه از آن جاری می گردید، اما ایشان با وجود جراحت های زیاد به راه رفتن ادامه می داد . (27)
  فاصله بین نجف و کربلا از راه اصلی و آسفالته حدود هشتاد کیلومتر و از مسیر فرعی و کنار شط فرات و نخلستان متجاوز از صد کیلومتر است کاروان های نجف و مخصوصا قافله شیخ محمد علی حلیمی کاشانی راه دوم را انتخاب می کردند . مرحوم حاج آقامصطفی در شهرک چغل (ذوالکفل) واقع در 35 کیلومتری نجف و در کنار جاده اصلی بغداد، معمولا در آبادی مذکور به این قافله ملحق می گردید
  در ماه مبارک رمضان (چند سالی که من در نجف بودم) ایشان نیمه های شب به حرم علی بن ابی طالب (ع) می آمدند و زیارت جامعه کبیره، زیارتهای مخصوص و هزار بار سوره مبارکه قدر را می خواندند و تا سحر به تهجد و مناجات مشغول بودند . همه ساله در دهه سوم ماه مبارک رمضان در مسجد کوفه معتکف می شدند و به عبادت و خواندن اذکار خاص می پرداختند

  دیدگاه مقام معظم رهبری
  فرزند ارشد حضرت امام (ره) از خصوصیات برجسته ای برخوردار بود .
  او علاوه بر جنبه علمی، استعداد درخشان و جوالی را در فقه و اصول و علوم عقلی از خود در حوزه علمیه نشان داد .
  او شخصیتی همه جانبه داشت و چنین به نظر می رسید که همه خصوصیات مثبت در وجود ایشان در حال رشد و ترقی است .
  صبر و بردباری حضرت امام خمینی (رض) در فراق حاج آقا مصطفی چهره آن حضرت را در مقابل دیدگان ملت ایران مانند خورشید، فروزان کرد .
  تجلیل از مقام و منزلت حاج مصطفی خمینی در واقع احترام به حضرت امام (ره) و تجلیل از ارزشهای اسلامی و انقلابی محسوب می شود .
  وی تمامی کتابهای برجسته و مطرح زمان خود را خوانده بود .

  وصیت نامه شهید آیت الله حاج سیدمصطفی خمینی (ره)
  بسمه تعالی شانه العزیز
  فکر می کنم که قبلا وصیتی کرده باشم ولی علی ای تقدیر وصی خود را پدر بزرگوار خود اولا و در مرتبه بعد مادر و مخدره جلیله و برادر احمد است بعد از اقرار بما جا به النبی الاعظم صلی الله علیه و آله جمیع کتابهای خود را دراختیار حسین قرار می دهم بشرط آنکه تحصیل علوم قدیمه کند و در غیر این صورت به کتابخانه مدرسه آقای بروجردی در نجف اشرف تحویل دهند چه آنکه نوعا از وجوه تحصیل شده و خلاف احتیاط آن است که ارث برده شود چیز دیگری هم ندارم مگر بعضی مختصر است آنهم دیگر احتیاج به گفتار ندارد ...
  ... و هم چنین با جناب آقای اشکوری حسابی داریم هرچه ایشان اظهار کردند باید داده شود صغری خادمه قهرا طلبکار ست حساب او هم رسیده شود .
  در خاتمه عزت همه بازماندگان را خواهانیم .
  مصطفی خمینی
  3 ذیقعده الحرام 1389

  ستاد کنگره شهدای روحانی


   
   
   
   
  مقالات
   
  روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح روشنگر طریق جهاد و اجتهاد رژیم بعثی عراق برای خنثی كردن فعالیتهای آیت الله صدر ، گروهی از روحانی نمایان را به عنوان امام جماعت و واعظ مساجد شهرها فرستاد شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی مرحوم نواب در زمانی حكومت اسلامی را مطرح كرد كه هیچ یك از بزرگان، ‏علما و دیگران یا به فكر نبودند یا اگر بودند ابراز نمی‌كردند زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن میرزا جنگلهای انبوه گیلان را برای مبارزه با قوای دولتی و قزاقهای روسی برگزید و اولین اقدام او به همراهی دكترحشمت در جنگلهای تولم شكل گرفت حضور روحانیت در جبهه ها روحانیت شیعه در دفاع مقدس با حضور علما و حتی مراجع تقلید در خطوط نبرد و در کنار رزمندگان، بار دیگر ثابت کرد که همیشه و در همه صحنه ها و لحظه ها در کنار اقشار مختلف ملت قرار گرفته و خواهد گرفت نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری) اهل حقی كه حقش مشخص نیست، همه چیز برایش حق است. اصلا باطلی برایش وجود ندارد دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر من خود که در این تاریخ قریب هفده ماه است تقریبا دویست فرسنگ راه از محل اقامت خود تبعید و در یک محوطه مخروبه ای محبوس هستم مقایسه آراء شهید شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی در مشروطه از مباحث مهمی که در تاریخ مشروطه نظر هر پژوهشگر را به خود جلب می‌کند، نگاه تطبیقی به آراء علامه نائینی و مرحوم شیخ فضل الله نوری در باب حکومت و لوازم آن است