شهداي روحاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
header
 
 
 
 
 • شهيد سيدعلي اندرزگو  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • شهيد سيدعلي اندرزگو

  سالشمار زندگی


  1316. تولد ـ تهران

  1323. آغاز تحصيلات در دبستان فرخي

  1329. تحصيلات حوزوي‌اش را آغاز کرد.

  1339. ورود به هيئت مؤتلفة اسلامي و آغاز مبارزات علني عليه رژيم.

  1341. سخنراني برعليه انقلاب سفيد و انتخابات فرمايشي

  1342. شرکت فعال در تظاهرات روز عاشورا.

  1343. ازدواج کرد.

  1343. طرح‌ريزي اعدام حسنعلي منصور در هيئت مؤتلفة اسلامي.

  1343. صدور حکم دستگيري سيدعلي اندرزگو و خانواده‌اش

  1344. آغاز فعاليت‌هاي جدي مبارزاتي بعد از مدتي اختفاء.

  1348. شرکت در درس آيت الله دوزدوزاني، از مدرسان معروف حوزه علميه قم.

  1351. سفر تبليغي به شهرکرد.

  1351. اعدام انقلابي چند مستشار آمريکايي.

  1352. سفر به مشهد مقدس و از آنجا به افغانستان.

  1356. سفر به پاکستان، سوريه و لبنان

  1357. طرح‌ريزي ترور شاه در 23 رمضان

  1357. شهادت در شب 19 ماه مبارک رمضان.

  * مرد نامدار انقلاب

  سيدعلي اندرزگو در جريان مبارزه‌هاي بي‌امان خود عليه رژيم، براي اينکه شناسايي نشود، نام‌هاي مستعار فراواني برگزيد. از جمله: شيخ عباس تهراني، دکتر حسيني، اکبر حسيني، شيخ حسين، حاج حسين حسيني، سيد حسن حسيني، ابوالحسن نحوي، عبدالکريم سپهرنيا، ابوالقاسم رفيعي، سيد ابوالقاسم واسعي، دکتر جوادي، اصفهاني، سيدرضا تهراني، آيت الله موسوي، محمدحسين جوهرچي و ...

  همسرش نيز نام‌هاي مستعاري داشت؛ از جمله: معصومه، شهين و با نام خانوادگي‌هايي همچون: حسيني، محمدبيگي و محمدزاده.

  سيدعلي همچنين برخي از دوستانش را با نام مستعار مي‌شناخت. به طور مثال، مجيد توسلي را با نام مستعار «احمد احمد» صدا مي‌زد.

  * يک کتاب‌خوان حرفه‌اي بود

  فهرست کتب خطي و قديمي ايشان که توسط ساواک ضبط شد 500 عنوان است.

  سيدعلي، مطالعات عميق سياسي، اقتصادي و اعتقادي داشت. در کتابخانه شخصي‌اش کتب زير به چشم مي‌خورد: کتاب رومن رولان (دربارة گاندي)، اسرار سازمان مخفي يهود، جاسوس چشم آبي، تفسير «پرتو قرآن»، سخنراني‌هاي حضرت امام، انقلاب تکاملي (جلال‌الدين فارسي) و سري کتاب‌هاي دکتر علي شريعتي... .

  * چريک عابد

  سيدعلي، طلبه‌اي بود که ذکر و تمجّد در درونش نهادينه شده بود و عشقي وافر به نماز و ادعيه داشت. چنان‌که گاهي مأموريت و يا سفر مهمش را به خاطر شرکت در مراسمي عبادي به تأخير مي‌انداخت. با اين‌همه به کارهاي تشکيلاتي و گروهي اعتقادي راسخ داشت و يکي از راه‌هاي براندازي رژيم منحوس پهلوي را مبارزة مسلحانه مي‌دانست و در ايامي که در چيذر تهران بود، به جذب افراد و آموزش نظامي آن‌ها پرداخت. همسرش مي‌گيود: سيد در خانه کمدي داشت که از لوازم نظامي و اسلحه پر بود و گروهي از افراد معتقد و هوادار مبارزه را سازمان داده بود[1].

  * تکثير شگفت‌انگيز يک مرد

  هزار نام داشت اما بي‌نام و گمنام بود و هنوز هم هست. و اين دريغ را بايد فرياد کشيد بر کوچه‌ها و خيابان‌ها و درهاي بستة شهر و ديارمان، تا دوباره برخيزند سد زمان را بشکنند و از نو بياغازند و به تعداد شهدايمان تکثير شوند. چنان‌که سيدعلي چنين بود: تکثير شگفت‌انگيز يک حادثه.

  [1] مصاحبه با کبري سه‌سيل‌پور، مجله 15 خرداد، ص 222   
   
   
   
  مقالات
   
  روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح روشنگر طریق جهاد و اجتهاد رژیم بعثی عراق برای خنثی كردن فعالیتهای آیت الله صدر ، گروهی از روحانی نمایان را به عنوان امام جماعت و واعظ مساجد شهرها فرستاد شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی مرحوم نواب در زمانی حكومت اسلامی را مطرح كرد كه هیچ یك از بزرگان، ‏علما و دیگران یا به فكر نبودند یا اگر بودند ابراز نمی‌كردند زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن میرزا جنگلهای انبوه گیلان را برای مبارزه با قوای دولتی و قزاقهای روسی برگزید و اولین اقدام او به همراهی دكترحشمت در جنگلهای تولم شكل گرفت حضور روحانیت در جبهه ها روحانیت شیعه در دفاع مقدس با حضور علما و حتی مراجع تقلید در خطوط نبرد و در کنار رزمندگان، بار دیگر ثابت کرد که همیشه و در همه صحنه ها و لحظه ها در کنار اقشار مختلف ملت قرار گرفته و خواهد گرفت نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری) اهل حقی كه حقش مشخص نیست، همه چیز برایش حق است. اصلا باطلی برایش وجود ندارد دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر من خود که در این تاریخ قریب هفده ماه است تقریبا دویست فرسنگ راه از محل اقامت خود تبعید و در یک محوطه مخروبه ای محبوس هستم مقایسه آراء شهید شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی در مشروطه از مباحث مهمی که در تاریخ مشروطه نظر هر پژوهشگر را به خود جلب می‌کند، نگاه تطبیقی به آراء علامه نائینی و مرحوم شیخ فضل الله نوری در باب حکومت و لوازم آن است